Endoservikal hücre nedir, ne anlama gelir

 

Endoservikal hücre görüldü, izlendi veya smear raporunda endoservikal hücre var gibi bir sonuç ile karşılaşan bir çok kadın haklı olarak bu hücrelerin ne olduğunu anlamamakta ve yanlış yorumlamaktadır.
Endoservikal hücre nedir, ne anlama gelmektedir.
Smear testi rahim ağzından dökülen hücrelerin bir fırça ile alınıp patolog tarafından yorumlanması olrak kısaca izah edilebilinir.. Smear testi genital kanser taramasında, özellikle rahim ağzı kanseri taramasında, HPV enfeksiyonu takibinde, genital siğil hastalarınıun takibinde,genital kanser tedavisi sonrası hastanın takibinde,hormonal durumun kadında değerlendirilmesinde ve genital enfeksiyonların identifikasyonunda kullanılmaktadır. Fakat asıl amaç rahim ağzı kanseri taramasıdır.
Smear testi alınırken rahim ağzı kanserinin en sık oluştuğu bölge transformasyon zunu yani ektoserviks (dış serviks) ile rahim ağzı kanalı yani endoservikal kanaldan hücre almak gereklidir.. Bu sebeple smear testinde endoservikal hücre görülmesi smear testinin doğru alındığı ve buradaki hücrelerin de bir patolog tarafından değerlendirebileceği anlamına gelir.
Vajinal smear testinde bazal hücreler,parabazal hücreler,intermedier hücreler,superfisyal hücreler,endoservikal hücreler hatta bakteriler görülmesi normaldir ve bu hücrelerin görülmesi kötü anlamda değildir.

Smear testi yorumlar ve soru cevaplar için


HPV,Genital Siğil Sorunu, Genital Siğiller Kondilom Tedavisi Ve Yeni Gelişmeler Hakkındaki  Diğer Tüm Yazılarımız İçin ... (Tıklayın)
 


Bize Ulaşın.. İletişim